Mezinárodní houslařská soutěž – 31.5. až 3.6.2017 v Praze

Mezinárodní houslařská soutěž – Praha 2017
Mezinárodní houslařská soutěž – Praha 2017

Od roku 1997 pořádá Společnost Věnceslava Metelky o.s. neanonymní mezinárodní houslařskou soutěž, jejímž zakladatelem je mistr houslař Jaromír Joo. Až do roku 2012 se odehrávala ve východočeském Náchodě, kde působil zakladatel Krkonošské houslařské školy Věnceslav Metelka (1807 – 1867). Ačkoli se v Náchodě podařilo uspořádat 4 velmi úspěšné ročníky, ty další se budou z organizačních důvodů konat v Praze.

Tato neanonymní soutěž byla od počátku nekonvenční. Její vyjímečnost spočívá i v tom, že porota hodnotí nejen nový nástroj, ale houslaři musí také během jediného dne vyřezat na místě houslovou hlavici. Od 4. ročníku (2012) se soutěžící aktivně účastní bodování spolu se členy poroty a tím přebírají spoluzodpovědnost za výsledky. Proces důkladného prostudování všech soutěžních nástrojů a jejich hodnocení považujeme totiž za mimořádně přínosný. Odborná porota se tedy navíc stává mentorem a průvodcem hodnotících účastníků. Příležitost dostává i veřejnost, která uděluje cenu publika.

Účastníci musí být na soutěži osobně přítomni. Odměnou je však možnost setkání s kolegy z celého světa, možnost společně pracovat, konfrontovat svou práci, diskutovat po každém kole soutěže s porotci i mezi sebou, což je pro formování mladých houslařů zcela zásadní. To vše vytváří neopakovatelnou atmosféru, kterou doplňují koncerty, přednášky, výstava vzácných nástrojů, či neformální večery.

Server HOUSLE.cz je mediálním partnerem soutěže a bude o ní průběžne informovat. Další informace viz web soutěže: http://www.metelkacompetition.cz/ 

Soutěž

  • Zobrazeno: 14753