IV. Mezinárodní houslařský festival Věnceslava Metelky

Strana 1 z 4

 

Náchodská houslařská soutěž píše dějiny.

Již počtvrté od roku 1997 se sešli houslaři v Náchodě na IV. Mezinárodním houslařském festivalu Věnceslava Metelky s houslařskými soutěžemi.

Festival nese jméno zakladatele Krkonošské houslařské školy Věnceslava Metelky, který se konstrukci hudebních nástrojů učil právě v Náchodě kolem roku 1829. Jeho následovníci dnes patří mezi špičku světového houslařského umění.

Festival letos probíhal od 24. do 28.4. tradičně v překrásném secesním objektu Hotelu Beránek a Městského divadla Dr. Čížka. Soutěžit přijelo 13 odvážných z České republiky, Polska, Ukrajiny, Španělska a Švédska. Byli jsme bohužel ochuzeni o tradiční účast Italů, kteří v době konání soutěže pořádali národní houslařskou výstavu v italské Veroně.


Houslařská soutěž je hlavní náplní festivalu a stává se světovou raritou díky řezbě houslové hlavice na místě během jediného dne. Organizátoři soutěže jdou ve čtvrtém ročníku ještě dále. Přijali za svou revoluční myšlenku mistra houslaře Jana Špidlena. Tentokrát se totiž samotní soutěžící aktivně účastní bodování společně s odbornou porotou a tím přebírají plnou zodpovědnost za výsledky soutěže.

Členy mezinárodní poroty byli Jan Špidlen, český houslař světové pověsti, absolutní vítěz cremonské soutěže a mnoha dalších a také člen mnoha mezinárodních porot, Marcus Klimke z Francie, vítěz snad všech světových soutěží, jehož práce je precizní, překrásná a pro všechny inspirující. Třetím členem je Christophe Landon z USA. Je mimořádným houslařem především v oboru kopií vzácných nástrojů, ale také světově uznávaným znalcem a sběratelem. Jeho poněkud jiný názor na stavbu houslí je nezbytný pro doplnění mozaiky odbornosti a vědomostí poroty. Mistr Landon přicestoval do Náchoda přímo z Pekingu a přivezl s sebou skvosty mezi houslemi. Antonio Stradivari 1718, G. B. Guadagnini Parma 1740 a další velká jména jako Pressenda, Balestrieri, a tím výčet není u konce.

Rád bych shrnul, co se doposud na festivalu událo:

V úterý 24. 4. večer jsme se ve zdraví všichni sešli. Někteří přijeli poprvé, jiní nevynechali jediný ročník ze tří předešlých. Prakticky okamžitě se rozvinula živá diskuze a přátelská uvolněná atmosféra zavládla od prvních okamžiků.

Soutěžní pole vypadá takto:

Jaromír Bažant Španělsko, Pavel Hušek ČR, Jaroslav Kohout ČR, Krzystof Krupa PL, Piotr Kulcenty PL, Stefan Lindholm Švédsko, Jan Richter ČR, Michal Rózak PL, Libor Sedláček ČR, Oleg Semenugha Ukrajina, Jacek Siwica PL, Tadeusz Slodyczka PL, Lukáš Strnadel Španělsko.

Všichni už se nemohli dočkat, až ve středu ráno 25. 4. zasednou za stoly a pustí se do řezby šneka. Tuto náročnou, ale nádhernou a vzrušující disciplinu si tentokrát nenechali ujít ani porotci! Zasedli společně se soutěžícími a všichni si naplno užívali společně stráveného času.

Houslaři volně diskutovali, porovnávali a radili si, a tak se soutěžní klání změnilo na jakýsi workshop a návštěvníci, pokud by se nepodívali na cedulky , by nepoznali, kdo soutěží a kdo je v porotě. Bylo nesmírně zajímavé moci se tentokrát seznámit i se způsobem práce porotců. Tím se soutěžící obohatí mnohem více než jen pouhým teoretickým výkladem.

Porotci sice řezali mimo soutěž, ale hlavice jsou součástí výstavy. Dokonce přijel i vítěz minulého ročníku František Kůs a pracoval společně s ostatními a přispěl i cennými radami.

Návštěvníci proudili sálem během celého dne i večera a obdivovali nejen řezbářské umění houslařů, ale i soutěžní a vzácné italské nástroje. Jedna celá vitrína je však věnována Věnceslavu Metelkovi a jeho nejbližší rodině. V expozici je k vidění i nářadí z Metelkovy dílny. Letošní ročník se zkusíme více zaměřit na tohoto nám velmi milého a osobitého mistra.

Aby mohli diváci prožít soutěž intenzivněji, připravili jsme pro ně hlasovací lístky a oni sami se ocitli v roli porotců. Ohodnotili, i když pouze intuitivně, soutěžní nástroje. Dozvěděli jsme se , jak nástroje dokáží oslovit laiky, kteří se nechají spíše ovlivnit prvním dojmem, energií, kterou nástroj vyzařuje. Myslím, že porovnat tyto výsledky s hodnocením odborníků bude velmi zajímavé. Návštěvníky udělené body zpracujeme a jeden ze soutěžících obdrží Cenu publika.

Ve 23 00 hod. řezba šneka skončila. Někdo pracoval do poslední chvíle a využíval možnost prohlédnout si hotové práce kolegů, kteří už dávno skončili a věnovali se již předběžně prohlídce soutěžních nástrojů. Ještě se nadýchnout čerstvého nočního vzduchu, možná jedno pivo na dobrou noc a ráno už se všichni uvidíme při společném hodnocení houslí a vyřezaných šneků.

Houslařská soutěž Věnceslava Metelky - čtvrtek 26.4.2012
Strana
  • Zobrazeno: 44349